Co pozostało po Fabryce Szpotańskiego - Hale Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i S-KA S.A. w Międzylesiu?
Pierwsze wrażenie jest dobre. Inwestor odtworzył zewnętrzny wygląd hal fabrycznych z 1939 r. ...

Trzy Hale Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i S-KA S.A. w Międzylesiu zostały wybudowane już na początku XX w. Pierwszym właścicielem tych hal była firma M. Szpitbaum i Synowie produkująca łóżka angielskie. Po pożarze hale przez wiele lat stały puste. Zagospodarowała je szwedzka firma Nils Barren i uruchomiła tam produkcję walców drogowych. Po kilku latach zaprzestała produkcji i hale stały puste.

W 1938 r. zrujnowane hale kupił Kazimierz Szpotański i jeszcze w tym samym roku uruchomił tam montaż aparatów elektrycznych wysokiego napięcia, między innymi wyłączników na napięcie 150 kV. Po wojnie cała fabryka Szpotańskiego, ta na Kamionku i ta w Międzylesiu, została upaństwowiona, a Kazimierz Szpotański nie miał prawa w niej pracować.

Pod koniec XX w. państwowa fabryka została przekształcona w spółkę skarbu państwa i sprzedana ABB. Po kilku latach zaprzestano produkcji w budynkach fabrycznych Szpotańskiego. Hale kolejny raz przez kilka lat stały puste.

Będące w ruinie hale kupiła nowa firma Raiffeisen evolutin . Jest to firma z branży nieruchomości działająca w Austrii i Europie Środkowo Wschodniej Na jesieni 2014 r nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Handlowo Usługowego FERIO.

W dniu 5 listopada odbędzie się uroczystość otwarcia centrum. 
Zaś w dniu 6 listopada centrum zostanie już udostępnione wszystkim mieszkańcom dzielnicy Wawer i okolic. Przez kolejne trzy dni inwestor zapewnia wiele atrakcji, niezależnie od handlowego przedsięwzięcia całej inwestycji.

Dla nas elektryków najciekawsze jest pytanie – Co pozostało po Fabryce Szpotańskiego.

Pierwsze wrażenie jest dobre. Inwestor odtworzył zewnętrzny wygląd hal fabrycznych z 1939 r. Wewnątrz zachował dużą część stalowych konstrukcji. Należy podkreślić, że w czasie pierwszych dni otwarcia centrum będziemy odczuwać, że w tych halach był obecny Kazimierz Szpotański. Inwestor przeznaczył blisko 200 m2 pomieszczenie na wystawę poświęconą Kazimierzowi Szpotańskiemu i jego fabryce.

Ponadto o godz. 13:00; 15:00; 17:00 będzie wyświetlany 30 minutowy film o Kazimierzu Szpotańskim.
Chętnych do obejrzenia wystawy, filmu i Centrum zapraszamy, szczególnie w dniach 6, 7 i 8 listopada.