W listopadzie mijają kolejne rocznice uruchomienia fabryki Kazimierza Szpotańskiego
W dniu 15 listopada 1918 r. Kazimierz Szpotański uruchomił swoją ...

W listopadzie mijają kolejne rocznice uruchomienia fabryki Kazimierza Szpotańskiego
W dniu 15 listopada 1918 r. Kazimierz Szpotański uruchomił swoją fabrykę pod nazwą Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotański.

Na początku fabryka mieściła się w jego mieszkaniu przy ul Mirowskiej. Po dwóch latach przeniósł fabrykę na ul. Kałuszyńską.

W listopadzie 1938 r. uruchomił nowy oddział produkcyjny w Międzylesiu. Obecnie w budynkach byłej fabryki Szpotańskiego przy ul. Kałuszyńskiej mieści się Uniwersytet Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej.

A w halach w Międzylesiu, w dniu 5 listopada, zostało otwarte Centrum Handlowe Ferio. Trzy Hale Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i S-KA S.A. w Międzylesiu zostały wybudowane już na początku XX w. Pierwszym właścicielem tych hal była firma M. Szpitbaum i Synowie produkująca łóżka angielskie. Po pożarze hale przez wiele lat stały puste. Zagospodarowała je szwedzka firma Nils Barren i uruchomiła tam produkcję walców drogowych.

Po kilku latach zaprzestała produkcji i hale stały puste. W 1938 r. zrujnowane hale kupił Kazimierz Szpotański i jeszcze w tym samym roku uruchomił tam montaż aparatów elektrycznych wysokiego napięcia, między innymi wyłączników na napięcie 150 kV.

Fabryka Szpotańskiego FAE - dawniej i dziś

Po wojnie cała fabryka Szpotańskiego, ta na Kamionku i ta w Międzylesiu, została upaństwowiona, a Kazimierz Szpotański nie miał prawa w niej pracować. Pod koniec XX w. państwowa fabryka została przekształcona w spółkę skarbu państwa i sprzedana ABB. Po kilku latach zaprzestano produkcji w budynkach fabrycznych Szpotańskiego. Hale kolejny raz przez kilka lat stały puste.

Będące w ruinie hale w Międzylesiu kupiła firma RE Raiffeisen evolution. Jest to firma z branży nieruchomości działająca w Austrii i Europie Środkowo Wschodniej. Firma w planie miała budowę Centrum FERIO. Sprawy formalne budowy trwały blisko 10 lat. Na jesieni 2014 r nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę, a w dniu 5 listopada odbyła się uroczystość otwarcia centrum.

Dla nas elektryków najciekawsze jest pytanie – Co pozostało po Fabryce Szpotańskiego.
Pierwsze wrażenie jest dobre. Inwestor odtworzył zewnętrzny wygląd hal fabrycznych z 1939 r. Musiał dokupić ok. 51 tyś. cegieł pochodzących z rozbiórek domów z tamtych lat. Wewnątrz zachował dużą część stalowych konstrukcji.
NIe bez znaczenia jest także to,  że dla upamiętnienia działalności Kazimierza Szpotańskiego Inwestor przeznaczył blisko 200 m2 centrum handlowo usługowego w Międzylesiu u zbiegu
ul. Kazimierza Szpotańskiego i ul. Żegańskiej na wystawę poświęconą Kazimierzowi Szpotańskiemu i jego fabryce.
Dzięki temu mogliśmy odczuć, że w tych halach był obecny Kazimierz Szpotański nasz patron.

To wszystko było by nie możliwe bez starań i zaangażowania naszego Kolegi mgr inż. Zbyszka Filingera, wieloletniego członka Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
To dzięki jego zaangażowaniu to wszystko się udało!
Zbyszek przez wiele godzin, w trakcie weekendowego otwarcia obiektu, dumnie reprezentował Oddział Warszawski SEP - opowiadając o historii obiektu i o życiu Kazimierza Szpotańskiego.
Dziękujemy Zbyszku!

 A jak zmieniała się hala na przestrzeni lat, możemy zobaczyć TUTAJ .