Ośrodek Rzeczoznawstwa i Usług Technicznych Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) oferuje szereg usług, między  innymi:

DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU OBNIŻENIE KOSZTÓW ENERGII ELEKTRYCZNEJ.

Obowiązkiem nałożonym na właściciela lub zarządcę budynku, wynikającym z Ustawy Prawo budowlane, jest użytkowanie budynku zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywanie go w należytym stanie technicznym. 

Konieczność obniżenia energochłonności budynków w krajach członkowskich UE  jest także istotą Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Prawo unijne narzuca również w zakresie tych działań wymóg spełnienia kryteriów opłacalności ekonomicznej.

Racjonalne użytkowanie energii to wykorzystywanie urządzeń w taki sposób, aby dawały nam jak najwięcej korzyści przy minimalnym zużyciu energii.

Praktycznie w każdym obiekcie możliwe jest znaczne ograniczenie zużycia energii elektrycznej bez szkody dla normalnego funkcjonowania obiektu. Rozpocząć oszczędzanie możemy praktycznie od zaraz, możemy w tym Państwu pomóc.

W wielu budynkach oświetlenie jest znaczącym odbiornikiem energii elektrycznej. Bez problemowo możemy sprawić że przy jednoczesnym zapewnieniu wymaganego natężenia światła, oświetlenie będzie zużywało energii.

Kolejny element pozwalający na oszczędność także znajduje się w każdym obiekcie, są nimi rozdzielnice elektryczne. Straty energii wydzielającej się jako ciepło i spadki napięcia mogą być znaczące. Stare rozdzielnice, zbyt małe przekroje przewodów, zła jakość połączeń, styków i urzadzeń w nich zabudowanych to oprócz podwyższonych opłat, także zagrożenie.

Znacząca część odbiorców jest także nieświadoma ponoszenia dodatkowych opłat, naliczanych przez dostawcę energii. W przypadku przekraczania określonych w umowie dystrybucji parametrów, ponosimy dodatkowe koszta. A przekroczyć je czasami jest bardzo łatwo gdyż:

  • pobierając z sieci więcej mocy niż określono to w umowie z dostawcą energii, dochodzi do przekroczenia mocy, a dostawca energii elektrycznej dolicza do naszego rachunku dodatkowe (nierzadko bardzo dotkliwe) opłaty,
  • użytkując odbiorniki jakimi są np. silniki elektryczne, klimatyzacja, oprawy świetlówkowe bez kompensacji i inne pobierające energię bierną urządzenia jesteśmy narażeni na naliczanie opłat z tytułu ponadumownego poboru mocy biernej,
  • odbiorca nie może wprowadzać także do sieci energii biernej pojemnościowej, a to obecnie bardzo prosto nieświadomie zrobić z uwagi na użytkowanie znacznej ilości urzadzeń wprowadzających moc pojemnościową do sieci np. filtrów wejściowych do niektórych urządzeń, urządzeń / oświetlenia LED, UPSów i innych.

Szybki rozwój energoelektroniki to także ogromna ilość użytkowanych urządzeń wprowadzających zakłócenia do sieci elektrycznej. Choć pozornie urządzenia charakteryzują się energooszczędnością, jednak powodują powstawanie dodatkowych strat mocy na elementach systemu elektroenergetycznego.

Możemy Państwu pomóc w rozwiązaniu problemów związanych ze zużyciem energii. Często uzyskanie oszczędności, zwraca się w ciągu 1-3 lat po których już tylko oszczędzamy. Na Państwa życzenie możemy wykonać audyt analizując możliwości oszczędności.

Wykonujemy powyższe prace. Dokonujemy oceny technicznej zarówno urządzeń i instalacji elektrycznych i energetycznych w obiektach budowlanych, jak też zewnętrznych. 

Szczegółowe informacje możecie Państwo uzyskać w Biurze Oddziału Warszawskiego SEP 
00-043 Warszawa, ul. Czackiego 3/5, I piętro, pok. 140
Czynne poniedziałek, środa, piątek w godz. 8:00 - 16:00, wtorek 8:00 - 18:00

Tel: 22 827-38-46 | Fax: 22 827-93-95
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.